Dyrektor wielkiego irlandzkiego banku aresztowany


Irlandzka policja aresztowała na lotnisku w Dublinie byłego dyrektora naczelnego wielkiego banku Anglo-Irish pod zarzutem nielegalnych operacji finansowych. Sean FitzPatrick kierował tą firmą do 2008 roku, a wkrótce po jego odejściu skarb państwa musiał ją ratować od plajty zastrzykiem 30 miliardów euro.

Aresztowany rano Sean FitzPatrick został przewieziony z lotniska do komisariatu policji, gdzie przedstawiono mu zarzuty, a po południu stawił się w sądzie w Dublinie, gdzie otrzymał zwolnienie za kaucją. Rozprawę wyznaczono na październik. Akt oskarżenia obejmuje 16 zarzutów złamania przepisów prawa o działalności spółek. Wraz z FitzPatrickiem przed sądem stanie dwóch jego dawnych podwładnych.

Owe 16 zarzutów dotyczy między innymi pożyczek udzielanych również 16 osobom z kręgu znajomych dyrektora na zakup akcji banku. Wśród tych specjalnych klientów, było sześcioro członków rodziny milionera Seana Quinna, od którego niezależnie od tej sprawy upaństwowiony Anglo Irish Bank próbuje wydobyć prawie 3 miliardy euro długu. Jego syn, również w gronie oskarżonych, odsiaduje obecnie karę więzienia za próbę ukrycia aktywów o wartości pół miliarda euro.

Donosząc o wytoczeniu procesu trzem byłym dyrektorom banku, irlandzka telewizja RTE, cytuje głosy satysfakcji zwykłych obywateli, którzy od dawna oczekiwali procesów bankierów, odpowiedzialnych za kryzys całego kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Grzegorz Drymer, Londyn/mm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: