Kraj pustoszeje?


W 6 spośród 16 polskich województw liczba mieszkańców uległa znacznemu zmniejszeniu. Między 2002 a 2011 r. ubyło im od kilku tysięcy do ponad 100 tys. mieszkańców.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” na podstawie danych GUS, problem dotknął województw: śląskiego, łódzkiego, opolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.

Najwięcej osób opuściło Śląsk – w niespełna dekadę ubyło 112,5 tys. mieszkańców. To efekt m.in. ujemnego przyrostu naturalnego, ale eksperci wskazują także na inne przyczyny. „W ciągu ostatniego dziesięciolecia dużo osób wyjechało ze Śląska na stałe do Niemiec ze względu na bardzo głębokie koneksje rodzinne i towarzyskie łączące ich z mieszkańcami tego kraju. Liczne są też wyjazdy do Holandii i Wielkiej Brytanii” – ocenia prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. „Wyjeżdżają również absolwenci wyższych uczelni, bo Warszawa lub Kraków oferują im lepsze warunki startu w karierze i wyższe wynagrodzenie” – kwituje socjolog.

Wiceliderem rankingu wyludniających się województw jest łódzkie. Główny powód jest ten sam, co na Śląsku – większa liczba zgonów niż urodzeń. Zdaniem prof. Agnieszki Rossy, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, po upadku łódzkiego przemysłu włókienniczego wiele młodych osób przeniosło się do innych regionów kraju. „W efekcie przeważają tu ludzie starsi, którzy nie mogą już mieć dzieci. A młodzi nadal wyjeżdżają” – twierdzi Rossa.

Eksperci twierdzą, że w następnych latach wyludniać się będą kolejne regiony. Potwierdza to prognoza demograficzna GUS, według której do 2035 r. tylko w jednym województwie – mazowieckim, zwiększy się liczba mieszkańców. W wyniku migracji z innych regionów przybędzie mu 201 tys. osób. Z tego samego powodu w minionych dziewięciu latach Mazowsze zyskało prawie 145 tys. nowych obywateli.

Kurczenie się ludności regionów wynikać będzie głównie z niskiej dzietności Polek. Na 100 kobiet w wieku 15-49 lat przypada u nas średnio zaledwie 138 urodzeń. Tymczasem aby zapewnić rozwój demograficzny kraju, wskaźnik ten powinien wynosić 210-215 dzieci. W rezultacie liczba ludności Polski w 2035 r. wyniesie 36 mln.

Źródło: Nowy Obywatel

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: