Czy Amerykanie pracują nad bombą atomową nowego typu?


Kiedyś broń jądrową uzyskiwało się dzięki dość prostej konstrukcji urządzenia z izotopem plutonu lub uranu. Ich technologia jest szeroko znana a podstawową trudność nastręcza wyprodukowanie odpowiedniej ilości paliwa. Posiadanie broni jądrowej zostało też obostrzone w wyniku umów międzynarodowych. Są one tak skonstruowane, że bomba oparta o technologię rozszczepiania izotopu hafnu będzie równie niszcząca jak jej plutonowy odpowiednik, ale nie pozostawi skażenia. Będzie to, zatem idealna broń taktyczna.

Traktat o Powszechnym Zakazie Prób z Bronią Jądrową nie posiada jakieś konkretnej definicji broni jądrowej, wspomina za to o stosowaniu uranu, plutonu i innych technologii produkcji broni atomowej znanych, gdy traktat powstawał. Technika wojskowa potrafi się adoptować i tym samym jakkolwiek istnieje moratorium na testy atomowe to detonacje wykonywane z wykorzystaniem izotopu hafnu będą klasyfikowane, jako próby taktycznej broni konwencjonalnej.

Rzecz w definicji właśnie, bo takie potraktowanie tematu powoduje, że staniemy u progu nowego wyścigu zbrojeń, który może doprowadzić do wybuchu konfliktu na dużą skalę. Technologia hafnowa wspina na zupełnie nowy poziom trudność w przygotowaniu odpowiedniego materiału. To powoduje, że tylko kilka krajów świata byłoby w stanie ją zreplikować.

To, że izotop hafnu potraktowany promieniowaniem rentgenowskim staje się wybuchowy odkrył w 1999 roku, Carl Collins z Uniwersytetu w Teksasie. Armia zainteresowała się tym, bo wyprodukowano aż 60 razy więcej energii niż użyto do wywołania reakcji. Hf 178m2, bo takie jest chemiczne oznaczenie tego hafnu, uzyskuje się dzięki bombardowaniu tego pierwiastka przez protony. To powoduje, że warunkiem koniecznym jego wytworzenia jest posiadanie akceleratora takiego jak LHC.

Amerykanie obliczyli, że wytworzenie grama tej substancji powinno być osiągalne w kwocie porównywalnej do zsyntetyzowania grama uranu. Rosjanie dostrzegli już, że Amerykanie planują wykorzystać tą lukę w traktatach i trwa miniaturyzacja technologii tak, aby można ją było stosować w majestacie prawa, jako broń konwencjonalną. To swoiste GMO wśród technologii jądrowej może spowodować znaczące zmiany na Ziemi w zakresie wpływu politycznego i militarnego.

 

Źródło oryginalne: E-News
Źródło polskie: Zmiany na Ziemi

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: